Offering you a complete choice of products which include cotton poly jacquard knit, jacquard knitting fabric, cotton poly jacquard fabric and polyester jacquard fabric.
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220 |
| Material | Cotton Poly |
| GSM | 220 GSM |
| Composition | 52/48 Poly-Cotton |
| Width | 60 in |
| Usage/Application | Garments |
| Fabric Structure | Pique / Matty |
| Knit Type | Single Jersey |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Application | T-Shirts |
| End Use | T-Shirts |
| Use | T-Shirt |
| Packaging Type | rolls |
| Finish | Bio Wash |
| Occasion | Casual Wear |
| Yarn Count | 24s |
| Wash Care | Hand Wash |
| Knit Fabric Type | Open Width |
| Design/Pattern | Printed |
| Fabric Type | Sinker |
| Pattern | Plain / Solid |
| Color | Sea Green, B. White |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 475 / Kg Get Latest Price
| Material | cotton poly |
| Width | 40 Inch |
| Usage/Application | Garments |
| Knit Type | Single Jersey |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Use | T-Shirt |
| Weave Pattern | Checks Jacquard |
| Color | Pink |
| Occasion | Casual Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
| GSM | 230 GSM |
| Item Material | Jacquard |
| Item Pattern | Textured |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 495 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton poly |
| Width | 63 |
| GSM (Grams per Square Meter) | 200 |
| Jacquard Type | All Over |
| GSM | 200 GSM |
| Composition | 52/48 Poly-Cotton |
| Fabric Width | 63 in |
| Use | T- SHIRT |
| Pattern | Stripes |
| End Use | T-Shirts |
| Weave | Jacquard |
| Color | White |
| Fabric Type | Knitted |
| Finish | Bio Wash |
| Wash Care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Yarn Count | 30s |
| Knit Fabric Type | Open Width |
| Item Pattern | Textured |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM | 220 GSM |
| Width | 62 in |
| Usage/Application | Garments |
| Design/Pattern | Printed |
| Knit Type | Jacquard Fleece |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Use | Kids Wear |
| Color | Grey White, Multi Colors |
| Occasion | Party Wear |
| Wash Care | Machine Wash |
₹ 460 / Kg Get Latest Price
| Material | 100% Polyester |
| GSM | 180 GSM |
| Width | 60 in |
| Weave Pattern | Checks Jacquard |
| Use | Garments |
| Color | White |
| Design | Plain Dyed |
| Occasion | Casual Wear |
| Fabric Type | Knitted |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India