Providing you the best range of printed cotton single jersey fabric, 2 thread fleece fabric, cotton poly pique fleece, popcorn knit fabric and fleece bonded fabric with effective & timely delivery.
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| Material | Cotton |
| Fabric Material | 100% Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 180 |
| Yarn Count | 20s |
| Fabric Width | 72"-74" |
| Width | 44 inches |
| Pattern | Printed |
| Wash Care | Bio Wash |
| Color | Sky Blue |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Apparel |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 410 / Kg Get Latest Price
| GSM | 250 |
| Material | Poly Cotton |
| Composition | PC (Poly-Cotton) |
| Thread Count | 2-Thread |
| Fabric Type | Knitted |
| Width(In Inches) | 72 |
| Width | 72 inch |
| Features | Brushed |
| Pattern | Plain |
| Color | Olive |
| Usage | Hoodies |
| Sided | One-Sided |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 320 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Cotton Polyester |
| Width | 60 inches |
| GSM | 320 |
| Pique Type | Mini Pique |
| Prints/Pattern | Plain |
| Fabric Width | 72 in |
| Usage | Polo T Shirts |
| Pattern | Plain |
| Fabric Type | Poly Cotton Pique |
| Composition | Cotton Polyester |
| Weave Type | Twill |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Color | Mustard |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 545 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | 100% Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| Material | 100% Cotton |
| Knit Type | Jacquard |
| Fabric Type | Jacquard |
| Pattern | Solid |
| Width | 60 inches |
| Fabric Width | 60 inch |
| Color | RFD |
| GSM | 150-200 |
| Finish | Bio Washed |
| Design/Pattern | Plain/Solids |
| Usage/Application | Garments |
| End Use | T-shirts |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Bonding Type | Fleece With Knit |
| GSM | 350-600 |
| Material | Polyester |
| Fabric Width | 72 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Outer Fabric | Micro Fleece |
| Type of Bonding | bonded fabric |
| Inner Fabric | Knitted Fabric |
| Usage | Jackets |
| Features | Water Proof |
| Packaging Size | 25-30KG |
| Length | 68"-70" |
| Width | 68"-70" |
| Pattern | Plain |
| Do You Fulfill Sample Orders | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India