Leading Manufacturer of cotton knitted fabric, cotton single jersey fabric, printed cotton single jersey fabric, cotton lycra fabric, 2 thread spun fleece fabric and mercerized knit fabrics from Ludhiana.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 180 GSM |
| Composition | 100% Cotton |
| Fabric Type | Knitted Fabrics |
| Yarn Quality | Open End (OE) |
| Finish | Bio-wash |
| Color | Blue |
| GSM | 175 GSM |
| Packaging Type | Thaan |
| Yarn Count | 24s |
| Country of Origin | Made in India |
| Width (Dia) | 60 inch |
| Prints/Pattern | Check/stripes |
| Width | 72 inches |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 495 / Kg Get Latest Price
| GSM | 220-230 |
| Composition | 100% Cotton |
| Yarn Count | 28s |
| Width | 72 inch |
| Yarn Type | OE (Open End) |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Fabric Form | Roll (Thaan) |
| Knit Type | Single Jersey |
| Color | Red |
| Item Width | 72 Inch |
| Item Material | Cotton |
| Usage | Apparel & Clothing |
| Pattern | Plain |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 180 |
| Yarn Count | 30s |
| Width | 72 inch |
| Color | Printed |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Fabric Form | Roll (Thaan) |
| Knit Type | Single Jersey |
| Wash Care | Machine Wash |
| Item Width | 72 Inch |
| Pattern | Printed |
| Usage | Apparel & Clothing |
| Item Material | Cotton |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 599 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | Single Jersey |
| Width | 72 inch (Open) |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| GSM | 200 |
| Color | Blue |
| Prints/Pattern | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Apparel & Clothing |
Minimum order quantity: 250 Kg
We are engaged in offering a wide range of Printed Cotton Lycra Fabric to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Available in all colors and GSM
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Knitted |
| Width(In Inches) | 72 |
| Pattern | Plain |
| GSM | 250 |
| Color | Mustard |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Material | 100% Cotton |
| GSM | 150-200 |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Red AOP |
| Width | 60 |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 535 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Width | 60 inches |
| GSM | 220 |
| Prints/Pattern | Plain |
| Knit Type | Pique (Matty) |
| Usage/Application | Shirts/Tops |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Yarn Count | 40s |
| Color | Navy Blue |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 325 / Kg Get Latest Price
| Composition | 100% POLYESTER |
| Width | 72"-74" |
| Pattern | Plain/Solid |
| GSM (Fabric Weight) | 190-200 |
| Print Technique | SOLID |
| Quality / Construction | 30s Combed |
| Use / Application | T-shirt Fabric |
| Fabric Type | Single Jersey |
| Color | White |
| Finish | Bio-Wash |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 510 / Kg Get Latest Price
| Fabric | Cotton Lycra |
| GSM | 180 |
| Width | 72 inches |
| Color | Grey |
| Usage/Application | T-shirts |
₹ 350 / Meter Get Latest Price
| GSM | 80 |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Color | Blue |
| Wash Care | Machine Wash |
| Packaging Type | Thaan |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Width | 74 Inch |
| Usage | Apparel & Clothing |
Minimum order quantity: 250 Meter
₹ 1100 / Kg Get Latest Price
| Material | Cotton |
| GSM | 200 |
| Usage | Apparel & Clothing |
| Pattern | Dyed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Item Width | 72 Inch |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 480 / Kg Get Latest Price
| Pattern | Quilt Plain |
| GSM | 300-320 |
| Fabric | Poly Cotton |
| Width | 83" |
| Type | quilt |
| Shape | square |
| Size/Dimension | 74" dia |
| Stitch Type | open width |
| Features | use for winter season |
| Packaging Size | Rolls |
| Usage/Application | Upholstery |
| Design/Pattern | Quirky |
| Color | Peach |
| Fabric Type | Jacquard Quilt |
| Material | Cotton/Polyeaster |
| Packaging Type | Rolls |
| Wash Care | Handwash |
| Weight | 300 gsm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 540 / Meter Get Latest Price
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Width | 90"-92" |
| GSM | 180–220 GSM |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern | Plain |
| Weave Type | Matty Weave |
| Color | Cream |
Minimum order quantity: 500 Meter
Pattern Type : Sinker Knit
Knitting Technique : Circular Knitted
Qualities Available : 100% Cotton(Ready Stock) / 95% Cotton 5% Spandex(Ready Stock) / 80% Cotton 20% Polyester(On Order) / 60%Cotton 40% Polyster ( On Order / 100% Micro Polyester (On Order)
Gsm Available: 180(On Order) / 210 /220 / 240(On Order) / 260 (Gsm Can also be Customized as per Buyers requirement)
Width Available: 70" / 72" /89" /90" Inches (Width can also be Customized as per Buyer requirement)
Applications:
T Shirt Manufacturing / Kids T Shirt MAnufacturing / Gents Tshirt Manufacturing / Ladies Tshirt Manufacturing.
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India