Our range of products include plain rib fabric, pv selection rib, rib knit fabric, 2x2 rib knit fabric, cotton rib fabric and cotton poly rib fabric.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester Cotton |
| Application/Usage | Apparel & Dresses |
| Rib Type | 2x2 Rib |
| GSM | 160 GSM |
| Fabric Width | 36–40 in |
| Width | 44 Inches |
| Usage | Kids Wear |
| Color | Blue |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Pattern | Plain |
| Fabric Type | Rib Fabric |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 499 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Viscose Lycra |
| Fabric Weight (GSM) | 230 GSM |
| Rib Type | Single Rib |
| Rib Knit Type | 4x2 Rib |
| GSM | 220–240 gsm |
| Material | Knit Type |
| Composition | Viscose-Lycra |
| Fabric Width | 42–44 in |
| Width | 60 inch |
| Usage | Night Wear |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Pattern | Yarn Dyed |
| Usage/Application | Tops & Dresses |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 495 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Cotton Polyester |
| Rib Type | 2x2 Rib |
| GSM | 180 GSM |
| Material | Rib Knit |
| Pattern Type | Plain |
| Fabric Width | 42–44 in |
| Usage | Kids Wear |
| Pattern | Rib knit |
| Width | 58 Inch |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | PI Cottax |
| Diameter | 32 inch |
Minimum order quantity: 250 Kg
We are engaged in offering Rib Knit Fabric product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Available in all colors and GSM
gsm stard from 210 till 450 can be knitted in pc ,cp and cotten.
₹ 580 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester Cotton |
| Rib Type | 2x2 Rib |
| GSM | 280 |
| Width | 36 inches |
| Type | 2X2 |
| Fabric Width | 30–34 in |
| Usage | Kids Wear |
| Pattern | Plain |
| Fabric | Polycotton |
| Usage/Application | Sweaters |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Color | Multicolor |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 510 / Kg Get Latest Price
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 180 |
| Width | 58 inches |
| Yarn Count | 40s |
| Color | Blue |
| Prints/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 220 Kg
₹ 570 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester |
| Rib Type | 2x2 Rib |
| GSM | 180–200 gsm |
| Fabric Width | 60 in |
| Composition | Cotton Spandex |
| Usage | Kids Wear |
| Use | Kids Wear |
| Pattern | Striped |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Color | White |
| Knit Type | Weft Knit |
Minimum order quantity: 500 Kg
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India