Providing you the best range of cotton pique lycra, polyester lycra fabric, 3 thread neps fleece fabric, single jersey poly lycra fabric, cotton single jersey lycra fabric and spun single jersey fabric with effective & timely delivery.
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220 |
| Fabric Material | Cotton Lycra |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 210-220 GSM |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Pique Type | Lacoste Pique |
| Width(In Inches) | 76 |
| Prints/Pattern | Solid |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Knit Type | Pique (Matty) |
| Material | Cotton Lycra |
| Type | Knitted |
| GSM | 210-220 |
| Fabric Width | 76 |
| Width | 76 |
| Usage | Polo T Shirts |
| Fabric Style | Pique/Matty |
| Pattern | Plain |
| Color | Orange |
| Colour | Orange |
| Spandex Percentage | 8% |
| Recommended Use | T-shirts |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 375 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | 4 Way Lycra |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 160 GSM |
| Stretch Type | 4 Way Stretch |
| Color | Off White |
| Composition | 88% Poly; 12% Spandex |
| GSM | 160 GSM |
| Width | 60 Inches |
| Prints/Pattern | Plain/Solid |
| Knit Type | Single Jersey |
| End Use | Sportswear / Gym Wear |
| Pattern | Plain / Solid |
| Wash Care | Machine Wash |
| Item Material | Polyester Lycra |
| Application | Sportswear/Swimwear |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 440 / Kg Get Latest Price
| GSM | 300 |
| Fabric Width | 72 inch |
| Knit Type | Brushed Fleece |
| Thread Count | 3-Thread |
| Width(In Inches) | 72 |
| Composition | Cotton Blended |
| Fabric Type | NEPS FLEECE |
| Fabric Pattern | Melange |
| Width | 72 inch |
| Features | Brushed |
| Usage | Hoodies |
| Color | Gray |
| Design/Pattern | Plain |
| Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Poly Cotton |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester |
| Fabric Width | 58–60 in |
| Knit Type | Single Jersey |
| Usage | Sportswear |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Fabric Form | Open Width |
| GSM | 240 GSM |
| Pattern | Plain |
| Color | Yellow |
| Material | Poly Lycra |
| Width | 66 Inch |
| Usage/Application | Apparel & Clothing |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Fabric Material | Cotton Lycra |
| Composition | Cotton Lycra |
| Fabric Width | 72"-74" |
| Knit Type | Lycra Single Jersey |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Pattern Type | Plain |
| Pattern | Plain |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 30s |
| Fabric Form | Open Width |
| Material | Lycra |
| Width | 72 Inch |
| Color | Green |
| GSM | 180 GSM |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 215 / Meter Get Latest Price
| Fabric Material | Polyester |
| GSM | 160–180 gsm |
| Fabric Width | 66 in |
| Width(In Inches) | 66 |
| Fabric Type | Single Jersey Knitted |
| Knit Type | Single Jersey |
| Usage | T Shirts |
| Application/Usage | Apparel & Clothing |
| Fabric Finish | Bio Wash |
| Color | Green |
| Fabric Form | Open Width |
| Pattern | Plain |
| Product GSM | 180 GSM |
| Product Color | Grey |
Minimum order quantity: 250 Meter
₹ 540 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 200 |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 210-220 GSM |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Knit Type | Single Jersey |
| Material | Cotton Blend |
| Width | 42 inch |
| Fabric Style | Jacquard |
| Print Type | Printed |
| Fabric Form | Open Width |
| Spandex Percentage | 4% |
| Recommended Use | T-shirts |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 480 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | 4 Way Lycra |
| Fabric Material | Polyester lycra |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 160 GSM |
| Stretch Type | 2 Way Stretch |
| Fabric Width | 58–60 in |
| GSM | 160 GSM |
| Width(In Inches) | 60 |
| Pattern Type | Printed |
| Composition | 90% Poly; 10% Spandex |
| Width | 58 inch |
| Usage | Night Wear |
| Knit Type | Single Jersey |
| Pattern | Printed |
| Material | Lycra |
| End Use | Sportswear / Gym Wear |
| Application/Usage | Sportswear |
| Product Color | SKY BLUE |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 475 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester Lycra |
| Width | 58 in |
| GSM | 160 GSM |
| Application | Apparel & Dresses |
| Color | Off White |
| Solid | |
| Weave Pattern | Stripe Jacquard |
| Use | TOPS |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric Type | Knitted |
| Wash Care | Machine Wash |
| Item Material | Poly Jacquard Lycra |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 545 / Kg Get Latest Price
| GSM | 240 GSM |
| Width(In Inches) | 72 |
| Solid | |
| Fabric Type | Dyeable |
| Application/Usage | Apparel & Clothing |
| Product Color | Multicolour |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Fabric Type | Cotton Lycra |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | Single Jersey |
| Width | 72 inch |
| Pattern | Solid |
| Pattern Type | Plain |
| Stretch Type | 4 Way Stretch |
| Application | Churidar Leggings |
| GSM | 180-190 |
| Color | Multicolour |
| Occasion | Daily Wear |
| Wash Care | Hand Wash |
| Material | Lycra |
Minimum order quantity: 500 Kg
Cotton Legging Fabric
Soft, stretchable, and breathable Cotton Legging Fabric perfect for manufacturing leggings, jeggings, and activewear. Made from premium cotton with added spandex for flexibility and comfort. Skin-friendly and durable, this fabric ensures a snug fit and all-day comfort. Available in various colors and GSM options.
₹ 440 / Kg Get Latest Price
| Material Composition | Poly Cotton |
| Base Material | Fleece |
| Fabric Construction | Fleece |
| GSM | 300–350 gsm |
| Application | Winter Wear |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Fleece Knit |
| Weave Pattern | Fleece Knit |
| Width | 72 in |
| Finish | Anti Pilling |
| Material | Polyester |
| Color | multi |
| Occasion | Formal |
| Country of Origin | Made in India |
Fleece Anti Pilling Fabric
Premium quality Anti Pilling Fleece Fabric designed for enhanced durability and softness. Ideal for winter garments like hoodies, jackets, blankets, and loungewear. This fabric resists pilling even after multiple washes, maintaining a smooth and clean appearance. Available in various colors and GSM options to suit different needs.
₹ 515 / Kg Get Latest Price
| GSM | 200-250 |
| Color | Multicolour |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Plain |
| Packaging Type | Roll |
| Do You Provide Sample Orders | Yes |
| Gauge | 24 |
| Yarn Count | 34's |
| Wash Care | Machine wash |
| Season | Suitable for Summer |
| Fabric Weight | Lightweight Fabric |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cotton |
Pattern Type : Sinker Knit
Knitting Technique : Circular Knitted
Qualities Available : 100% Cotton(Ready Stock) / 95% Cotton 5% Spandex(Ready Stock) / 80% Cotton 20% Polyester(On Order) / 100% Micro Polyester (On Order)
Gsm Available: (140 / 160- On Order) / 170 / 180 / 210 /220 / 240(On Order) / 260/ 300 (Gsm Can also be Customized as per Buyers requirement)
Width Available: 70" / 72" Inches (Width can also be Customized as per Buyer requirement)
Applications:
T Shirt Manufacturing / Kids Wear Manufacturing / Gents Wear Manufacturing / Ladies Wear Manufacturing / Lower Manufacturing / Cord Set Manufacturing / Capry Manufacturing / Pajama Manufacturing / Bermuda Manufacturing / Sandow Manufacturing / Suit Manufacturing / Leggings Manufacturing .
₹ 505 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Popcorn Knit |
| Fabric Name | POPCORN |
| Material | Cotton |
| Stretch Type | 2-Way |
| GSM | 180 GSM |
| Fabric Weight (GSM) | 180 GSM |
| Application/Usage | Apparel & Dresses |
| Type | Knitted |
| Width | 58 Inches |
| Use Case | Cushions |
| Design | Jacquard |
| Weave | Knit |
| Suitable For | T-Shirt |
| Color | Pink |
| Fabric Feel | Soft |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Material | Lycra Knitted Fabric |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 510 / Kg Get Latest Price
| Fabric Name | knitted |
| Stretch Type | 2-Way |
| Fabric Weight (GSM) | 220 GSM |
| Application/Usage | Apparel & Dresses |
| Solid | |
| Fabric Type | Knitted |
| Width | 60 inch |
| GSM | 220 |
| Design | Jacquard |
| Suitable For | Sportswear |
| Color | Green |
| Composition | Cotton Spandex |
| Fabric Feel | Soft |
Minimum order quantity: 250 Kg
We are engaged in Lycra Knitted Fabric offering product to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Available in all colors and GSM
this product company runing product
avaible in 170/180 gsm or 210/220 gsm
with 2x1 rib
with 40 to 50 runing colors pick and chose .
100% cotten with lycra.
₹ 515 / Kg Get Latest Price
| Solid | |
| GSM | 200 GSM |
| Width | 63 Inches |
| Application/Usage | Apparel & Clothing |
| Packaging Type | Roll |
| Country of Origin | Made in India |
| Item Material | Viscose Lycra |
Minimum order quantity: 250 Kg
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India