Leading Manufacturer of cotton poly p. knit fabric, corduroy bonding imported fabrics, mosaic imported fabrics, anti pilling fabric-1, jacquard velvet fabric and plush stripe imported fabrics from Ludhiana.
₹ 495 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 220 GSM |
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Composition | PC Blend (Poly-Cotton) |
| Width | 60 inch |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| Fabric Type | Pique |
| Pattern | Plain |
| Material | COTTON POLY |
| Yarn Quality | Open End (OE) |
| Fabric Finish | Bio-Wash |
| Width (Dia) | 72 inch |
| End Use | T-Shirts |
| GSM | 180 |
| Finish | Bio-wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 345 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Wale Count | 4 wale |
| GSM | 400 |
| Type | Corduroy |
| Width | 62 in |
| Use Case | Jackets |
| Weave | Velvet Cord |
| Fabric | Polyester |
| Design/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Color | Multicolor |
| Wash Care | Hand Wash |
Pattern Type : Cord Knit+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 380 / 390 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Zero Size Kids Suit Manufacturing / New Born baby Suits Manufacturing.
₹ 570 / Kg Get Latest Price
| Print / Pattern | Checks |
| Fabric Type | Polyester Lycra |
| GSM (Grams per Square Meter) | 390 |
| Pattern Type | Printed |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern | Printed |
| Material | Polyester |
| Usage | T-shirts/Tops |
| Stretchability | Two-Way Stretch |
| Width | 58"-60" |
| GSM | 400-410 |
Pattern Type : Checks Pattern
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 400 / 410 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Girls Top Manufacturing / Ladies Top Manufacturing
₹ 395 / Kg Get Latest Price
| Material Composition | Polyester |
| Application | Winter Wear |
| GSM | 400-410 |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| Weave Type | Knit |
| Material | Polyester |
| Width | 62 in |
| Finish | Anti Pilling |
| Pattern | Plain |
Pattern Type : Antipilling Jacquard+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 400 / 410 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Kids Sweatshirt Manufacturing
₹ 475 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM | 400 GSM |
| Width | 60 in |
| Design/Pattern | Plain |
| Weave Pattern | Jacquard Floral |
| Pile Type | Velveteen |
| Use | Garments |
| Roll Length | 70 meter |
| Color | White |
| Occasion | Casual Wear |
Pattern Type : Jacquard knit + Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 390 / 400 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Boys Winter Upper Manufacturing / Mens Winter Upper Manufacturing
₹ 470 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| Pattern | Plain |
| GSM | 370-380 |
Pattern Type : Rib Knit Structure+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 370 / 380 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Zero Size Kids Suit Manufacturing / New Born baby Suits Manufacturing.
₹ 385 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| GSM | 425-430 |
| Width | 62"-64" |
| Pattern Type | Plain |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern | Plain |
| Weave Pattern | Checks Jacquard |
| Use | Garments |
| Color | White |
| Design | Printed |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric Type | Knitted |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
Pattern Type : Jacquard Knit + Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 425 / 430 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Mens Hoodies Manufacturing/ Kids Sweatshirt Manufacturing / Ladies Hoodeis manufacturing.
₹ 470 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Knit Fabric |
| Use / Application | Dresses |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| GSM (Fabric Weight) | 310-320 GSM |
| Pattern | Plain |
| Material | Polyester |
| Design / Pattern | Plain / Solid |
| GSM | 310-320 |
| Stretch | Non-Stretch |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 100 Kg
Pattern Type : Rib Knit Structure+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 370 / 380 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Ladies Top Manufacturing / Ladies Zipper Manufacturing / Mens Hoodies MAnufacturing.
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Knit Fabric |
| Use / Application | Dresses |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| GSM (Fabric Weight) | 310-320 GSM |
| Pattern | Plain |
| Material | Polyester |
| Design / Pattern | Plain / Solid |
| GSM | 280 |
| Width (Panna) | 60 inch |
| Stretch | Non-Stretch |
Pattern Type : Single side Supersoft Bonding+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 380 / 390 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Zero Size Kids Suit Manufacturing / New Born baby Suits Manufacturing.
₹ 395 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Fabric Type | Fleece |
| Pattern Type | Plain |
| Color | Black |
| Occasion | Formal |
Pattern Type : Antipilling Jacquard+ Backside Supersoft Bonding
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 400 / 410 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments / Ladies Night Suit Manufacturing / Kids Sweatshirt Manufacturing
₹ 445 / Kg Get Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Garments |
| Pattern Type | Plain |
| Pattern | Plain |
| GSM | 390-400 |
Pattern Type : Sinker Knit + Backside Supersoft Bonding.
Knitting Technique : Circular Knitted
Gsm Available: 390 / 400 ( Import Ready Stock)
Width Available: 60" / 62" Inches
Applications:
Hoodies Manufacturing / Tracksuit Manufacturing / Lower Manufacturing / Kids - Ladies - Gents Garment Developments.
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India