Our product range includes a wide range of single jersey cotton knitted printed fabrics, cotton lycra fabric, cotton lycra t shirts, blue cotton lycra fabric, cotton loop knit lycra and cotton terry lycra.
₹ 620 / Kg Get Latest Price
| Fabric Material | 100% Cotton |
| Material | 100% Cotton |
| GSM (Grams per Square Meter) | 300 GSM |
| Knit Type | Terry / Loopknit |
| GSM | 180 |
| Prints/Pattern | Printed |
| Composition | 100% Cotton |
| Usage | Hoodies/Sweatshirts |
| Ideal For | T-shirts |
| Width | 72 inches |
| Fabric Width | 72 inch (183 cm) |
| Color | Multicolor |
| Yarn Count | 30s |
| Fabric Form | Open Width |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Special Finish | Bio-Washed |
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 220-230 |
| GSM (Grams per Sq. Meter) | 220-230 |
| GSM (Grams per Square Meter) | 220-230 |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Composition | 94% Cotton 6%Lycra |
| Knit Type | Single Jersey |
| Material | Cotton Lycra |
| Fabric Width | 72 |
| Width | 72 inches |
| Type | Knitted |
| Fabric Type | Plain |
| Fabric Style | Plain |
| GSM | 220-230 |
| Usage/Application | Tops/T-shirts |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 530 / Piece Get Latest Price
| Fabric | Cotton Lycra |
| Base Material | COTTON LYCRA |
| Fabric Weight (GSM) | 240 GSM |
| Composition | 92% Cotton 8% Lycra |
| GSM (Fabric Weight) | 240 GSM |
| Fit | Oversized |
| Neck Type | Round Neck |
| Width | 72 inches |
| Type | Jersey |
| GSM | 240 |
| Ideal For | Women |
| Color | Multicolor |
| Prints/Pattern | Plain |
| Pattern | Plain |
| Usage/Application | Tops/T-shirts |
| Features | Bio-Washed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Sleeve Type | Full Sleeve |
| Sleeves | Half Sleeve |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | Single Jersey |
| Width | 72 inch (Open) |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Prints/Pattern | Plain/Solids |
| Color | Red |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 30s |
| Packaging Type | Roll |
| Item Width | 72"-74" Inch |
| Colour | Sage Green |
| Application | Apparel & Clothing |
Minimum order quantity: 250 Kg
₹ 515 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 180 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | Single Jersey |
| Width | 72 inches |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| GSM | 180 |
| Color | Blue |
| Prints/Pattern | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Apparel & Clothing |
Minimum order quantity: 220 Kg
₹ 535 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 240 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | French Terry |
| Width | 72 inches |
| Type | Knitted |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| GSM | 240-250 |
| Color | Grey |
| Prints/Pattern | Plain |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Usage/Application | Leggings |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 530 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 250-260 |
| Composition | 95% Cotton 5% Lycra |
| Knit Type | French Terry |
| Width | 76 |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Color | White |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 24s |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 570 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 280 |
| Composition | 80% COTTON 15% POLY 5% LYCRA |
| Knit Type | Interlock |
| Width | 72 inch (Open) |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Color | Royal Blue |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 40s |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 535 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220 |
| Composition | 94% Cotton 6%Lycra |
| Knit Type | Pique (Matty) |
| Type | Knitted |
| Width | 72 inches |
| Stretch Type | 2-Way Stretch |
| Prints/Pattern | Plain |
| Usage/Application | Tops/T-shirts |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 40s |
Minimum order quantity: 500 Kg
Lycra is a synthetic fabric made from polyester. While cotton is very comfortable, it has the disadvantages of lack of elasticity, easy wrinkles, and difficulty drying. Cotton Lycra solves these problems. Lycra cotton has excellent stretchability and wrinkle resistance.
₹ 570 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220 |
| Composition | 90% COTTON 10% LYCRA |
| Knit Type | Single Jersey |
| Width | 72"-74" |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Color | Maroon |
| Fabric Treatment | Bio Wash |
| Yarn Count | 40s |
Minimum order quantity: 500 Kg
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India