Offering you a complete choice of products which include t shirt fabric, cotton modal fabric, cotton poly p.knit fabric, plain cotton fabric, cotton waffle knit fabric and nylon lycra fabric.
₹ 480 / Kg Get Latest Price
| Fabric Blend | Cotton |
| Pattern Type | Plain |
| Width | 72 inch |
| Fabric Type | Sinker |
| Fabric Width | 72 inch (Open) |
| Features | Bio Wash |
| Material | Cotton |
| Color | Multicolour |
| Application | T-Shirt |
| GSM | 220-230 |
| Wash Care | Machine Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
Pattern Type : Sinker Knit / Interlock Knit / Pk Knit
Knitting Technique : Circular Knitted
Qualities Available : 100% Cotton(Ready Stock) / 95% Cotton 5% Spandex(Ready Stock) / 80% Cotton 20% Polyester(On Order) / 100% Micro Polyester (On Order)
Gsm Available: 140 / 160 / 180 / 240 / 260/ 300 (Gsm Can also be Customized as per Buyers requirement)
Width Available: 70" / 72" Inches (Width can also be Customized as per Buyer requirement)
Applications:
T Shirt Manufacturing / Kids Wear Manufacturing / Gents Wear Manufacturing / Ladies Wear Manufacturing / Lower Manufacturing / Cord Set Manufacturing / Capry Manufacturing / Pajama Manufacturing / Bermuda Manufacturing / Sandow Manufacturing / Suit Manufacturing .
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Composition | Cotton Modal Spandex |
| GSM | 220 GSM |
| Fabric Width | 60 in |
| Pattern | Plain |
| Use | T Shirt |
| Stretch | 4 Way Stretch |
| Finish | Soft Finish |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 540 / Kg Get Latest Price
| GSM | 220-230 |
| Material Composition | Polyester Cotton (PC) |
| GSM (Grams per Square Meter) | 220-230 |
| Composition | 52/48 Poly-Cotton |
| Fabric Weight (GSM) | 220-230 |
| Width | 56 inch |
| Fabric Type/Pattern | Plain |
| Fabric Structure | Pique / Matty |
| Fabric Type | Pique / Matty |
| End Use | Trouser / Pant |
| Pattern | Stripes |
| Fabric Width (Pana) | 147 cm (58") |
| Application | T-Shirts |
| Color | Green |
| Weave Type | Plain |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 520 / Kg Get Latest Price
| Fabric Type | Plain Cotton fabric |
| Width | 76 |
| Width (Pana) | 76 |
| GSM | 180 |
| GSM (Fabric Weight) | 180 |
| Use Case | T SHIRT |
| End Use | knit |
| Color | N. GREEN |
| Weave | Plain |
| Yarn Count | 20s Cotton |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 610 / Kg Get Latest Price
| GSM (Fabric Weight) | 220 GSM |
| Weave | Waffle |
| Composition | 100% Cotton |
| GSM | 220 |
| Fabric Type | Waffle |
| Fabric | Cotton |
| Yarn Quality | Open End (OE) |
| Material | Cotton |
| Width | 60 inch |
| Width (Dia) | 60 inch |
| Finish | Bio Washed |
| Color | Grey |
| Absorbency | Lightweight |
| End Use | Polo T-shirts |
| Country of Origin | India |
| Yarn Count | 24s |
| Occasion | Summer Wear |
| Print or Pattern | Digital Print |
| Pattern | Printed |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 170-180 GSM |
| GSM (Grams per Square Meter) | 170-180 GSM |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Material | Nylon Spandex |
| Lycra/Spandex Content | 15% |
| Lycra % | 15% |
| Fabric Width | 58 inch |
| Composition | Nylon Spandex |
| Width | 58 inch |
| Prints/Pattern | Solid |
| Type | Interlock |
| Ideal For | Sportswear |
| Pattern | Plain/Solid |
| Fabric Finish | Full Dull Finish |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 540 / Kg Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 220 GSM |
| GSM | 220 GSM |
| Fabric Width | 60 in |
| Fabric Type | Knitted Velvet |
| Pile Type | Medium Pile |
| Color | Wine |
| Usage | Garment |
| Stretch Type | 4 Way Stretch |
| Pattern | Plain |
| Finish | Soft Finish |
| Dyeing Method | Yarn Dyed |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 530 / Meter Get Latest Price
| Material | Cotton Poly |
| Jacquard Type | All Over |
| GSM | 400-410 |
| Width | 72 |
| Fabric Width | 72 |
| Composition | Polyester Cotton |
| Weave Pattern | Jacquard Bonding |
| Pattern | knitted |
| Use | Hoodies |
| Color | Blue |
| Weave | Jacquard |
| Type | Knitted |
| Usage/Application | Shirting |
| Occasion | Party Wear |
| Fabric Type | Knitted |
| Wash Care | Hand Wash |
Minimum order quantity: 500 Meter
"Cotton poly jacquard bonding" refers to a composite fabric made from a cotton-polyester blend jacquard outer layer that has been bonded (joined) to a backing material, often a fleece or foam, using heat or adhesives. The jacquard weave creates intricate patterns within the fabric structure, while the blend combines cotton's breathability with polyester's durability and wrinkle resistance.This material is primarily used for applications requiring both aesthetic appeal and enhanced durability/structure, such as upholstery, curtains, jackets.
₹ 510 / Kg Get Latest Price
| GSM | 180 GSM |
| Rib Type | 8X2 RIB |
| Fabric Width | 60 in |
| Composition | Cotton Polyester |
| Pattern | Plain |
| Use | Kids Wear |
| Stretch | 2 Way Stretch |
| Finish | Bio Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
Drop Needle fabric: Behind luxe loungewear and Activewear.
Drop Needle fabric is a type of knitted fabric known for its vertical lines or “floats”, which are formed by intentionally skipping specific needles during the knitting process. These skipped stitches create open, ladder-like columns that enhance the texture, add breathability, and give the fabric its characteristic lightweight feel.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Knitting Type | Single Jersey |
| GSM | 220 GSM |
| Composition | 100% Cotton |
| Use | T Shirt |
| Fabric Width | 60 in |
| Finish | Bio Wash |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 560 / Kg Get Latest Price
| Material | Recycled Polyester |
| Recycled Content | 31–50% |
| Certification | GRS |
| Use | Garments, T Shirt |
| GSM | 210-220 |
| Weave | Knit |
| Finish | Bio Washed |
| Color | White |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 250 GSM |
| Application/Usage | Apparel & Dresses |
| Rib Knit Type | 2x2 Rib |
| Composition | Polyester-Spandex |
| Fabric Width | 58 inch |
| Width | 54 inch |
| Stretch Type | 4-Way Stretch |
| Prints/Pattern | Solid |
| Type | Knitted |
| GSM | 200 GSM |
| Usage/Application | Tops & Dresses |
| Color | Orange |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 710 / Kg Get Latest Price
| GSM (Grams per Square Meter) | 220-230 GSM |
| Fabric Type | Nylon Spandex |
| Stretch Type | 4 Way Stretch |
| GSM | 220 GSM |
| Material | Nylon Spandex |
| Lycra % | 15% |
| Usage | Swimsuit |
| Pattern | Solid |
| Width | 62 inch |
| Gender | Women |
| Color | Royal Blue |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 540 / Kg Get Latest Price
| Fabric Weight (GSM) | 270-290 gsm |
| GSM (Fabric Weight) | 270-290 gsm |
| Fabric Type | Plain Scuba |
| Color | Pink |
| Pattern | Plain |
| Design | Plain |
| Fabric Finish | Dyed |
| Width | 60 inch (Panna) |
| Features | 4-Way Stretch |
| Yield | 2.5-3.0 m/kg |
| Country of Origin | India |
Sonia (SALE)
PI Cottex Private Limited
E-638 Phase 7 Focal Point, Dhandari Kalan
Ludhiana - 141010, Punjab, India